photo-of-people-holding-each-other-s-hands-3184436

MODUŁ ORGANIZACYJNO-INTEGRACYJNY – O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ?

Prowadząc szkolenie najczęściej zaczynamy od modułu organizacyjno-integracyjnego nawet jeśli go tak nie nazywamy?
Poniżej lista 10 wskazówek do realizacji tego modułu:

…Lorem ipsum dolor sit amet sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua ollicitudin, lorem quis bibendum auctor!

1. Po przywitaniu uczestników i przedstawieniu się podaj temat szkolenia (zmniejszasz w ten sposób ryzyko pozostania na sali przez zagubionego uczestnika).
2. Powiedz ile minut będzie trwał moduł organizacyjno-integracyjny i co się będzie działo w jego trakcie. Pamiętaj o tym, że uczestnik przychodzi w określonym celu merytorycznym. Na pewno nie są to cele, które realizujemy w trakcie tego modułu. Podając czas trwania modułu i jego części składowe pomagasz uczestnikom zaakceptować jego przebieg.
3. W trakcie trwania tego modułu warto zadbać o realizację następujących celów:
– poznanie trenera przez uczestników,
– poznanie się wzajemne uczestników w tym poznanie swoich imion,
– prezentację celów i programu szkolenia,
– poznanie oczekiwań i potrzeb uczestników,
– ustalenie zasad współpracy podczas trwania szkolenia,
– omówienie spraw organizacyjnych (w tym wypełnienie koniecznych dokumentów: lista obecności, pretest itp.),
– budowanie klimatu bezpieczeństwa i współpracy w grupie.
4. Planując realizację tego modułu należy uwzględnić takie metody, które pomogą uczestnikom poradzić sobie z lękiem, niepewnością i niepokojem.
5. Wszystkie cele i sposób ich realizacji w trakcie modułu organizacyjno-integracyjnego powinny być realizowane z uwzględnieniem poszanowania dla emocji doświadczanych przez uczestników i ich i granic.
6. Ćwiczenia integracyjne realizowane w trakcie modułu organizacyjno-integracyjnego powinny opierać się na szacunku do granic uczestników.
7. W fazie wstępnej szkolenia unikamy aktywności które związane byłyby z ruchem, dotykiem fizycznym i narażeniem na ośmieszenie – te ćwiczenia są odbierane przez niektóre osoby jako inwazyjne, naruszające ich wewnętrzne granice.
8. W pierwszej fazie szkolenia mile widziane są ćwiczenia integracyjne, które mają związek merytoryczny ze szkoleniem.
9. Pracując nad zasadami współpracy na szkoleniu należy pamiętać o tym, że mają one ułatwić uczestnikom i trenerowi realizację celów dydaktycznych szkolenia.
10. Pamiętaj o zasadach pracy z uczestnikami, którzy w fazie modułu pierwszego ujawniają swoje charakterystyczne role: kamikadze, lider aktywny, buntownik. Twoim zadaniem jest oprócz realizacji celów merytorycznych szkolenia zadbanie o prawidłowy przebieg procesu grupowego.

W ramach Szkoły Trenerów PROGRESS zaplanujesz i przećwiczysz prowadzenie tego modułu z nagraniem na kamerę Twojej pracy. Poznasz również najczęstsze trudności pojawiające się w trakcie tej części szkolenia i rozwiniesz umiejętność radzenia sobie z nimi.

Ewa Kalińska-Grądziel

Zostaw komentarz